Zakładamy hodowlę - pkt. 5 (cz.2)

Witajcie!

Mimo chęci czasem nie ma się szczęścia w poszukiwaniach lub to po prostu czyste lenistwo nakazuje inną drogę znalezienia swoich pierwszych współlokatorów.

Poza samodzielnym pozyskaniem mrówek lub kolonii masz jeszcze jedną możliwość - zakupić "gotowca". Dlatego zastanawiasz się pewnie, gdzie kolonię w ogóle można nabyć.

Dziś zatem co nieco o pozyskaniu mrówek drogą kupna - krótko i na temat.


Zakupy w kraju


Zakupy krajowe należą chyba do najprostszych. Dostępne są różne powszechne gatunki mrówek, z reguły w sporych ilościach w okresie rójek i zaraz po nich (tj. od ok. czerwca do października). Pojawiają się także nieco rzadsze gatunki, a czasem nawet coś z egzotyki. w tym też okresie również ceny są najprzystępniejsze, chociaż i tak można spostrzec znaczmy ich spadek na przestrzeni kilku ostatnich lat.

W Polsce funkcjonują dwa całkiem spore fora, które wśród swoich działów mieszczą także bazarki i targowiska. Mowa tu o Formicopedii i Antmanii (by przeglądać bazarek na tym ostatnim, należy być zalogowanym). Ilośc sprzedających zwykle waha się od kilku do nawet kilkunastu użytkowników oferujących rozmaite "towary".

Czasem mrówki można zdobyć także poprzez serwis aukcyjny Allegro. Jest to forma bardzo wygodna i w pełni zautomatyzowana. Niestety oferty nie grzeszą zwykle różnorodnością. Ceny również zwykle są nieco wyższe.

Mrówki można zakupić również w sklepie dla "mrówkolubów". W Polsce dostępne są (a w jednym przypadku można chyba powiedzieć, że był) dwa sklepy oferujące mrówki, formikaria oraz dodatkowy osprzęt. Mowa tu o Mrowkoyadzie i sklepie Curtus. W obu od czasu do czasu pojawiają się także mrówki egzotyczne.

W przypadku sklepu Curtus należy się uzbroić w cierpliwość i nie wysyłać pieniędzy dopóki nie będziemy pewni odbioru towaru (np. zapłata przy odbiorze). Piszę to z ciężkim sercem, ponieważ formikaria robione przez Curtusa są wysokiej jakości i o niespotykanej estetyce (nie ujmując Mrowkoyadowi). Niestety sprzedawca często zachowuje się nie fair, o czym przekonałam sie na własnej skórze ja (towar miał być wysłany w ciągu tygodnia, ostatecznie po wielu prośbach trafił do mnie po 3 miesiącach..) i wiele innych osób. Dopóki to się nie poprawi (a nie jest to jednorazowy incydent), nie jestem w stanie zarekomendować tego sklepu, choćbym naprawdę chciała.


Zakupy za granicą


Na świecie funkcjonuje ok. 20-30 sklepów dla mrówkolubów (lista znanych). Niestety zakupy zagraniczne nie należą do najtańszych i najbezpieczniejszych. Uwzględnić tutaj musimy zmianę waluty, koszty transportu, a także czas dostarczenia przesyłki i liczne możliwe niebezpieczeństwa wynikające z rodzaju transportu (rzucanie, zgniatanie, przechładzanie, przegrzanie), które mogą mrówki napotkać podczas podróży.

Na niebezpieczeństwo w szczególności narażone są gatunki egzotyczne ze specyficznymi wymaganiami środowiskowymi. Warto też wziąć pod uwagę to, że mrówki mogą nie przetrwać podróży, która trwa zbyt długo. Dlatego im bliżej, tym lepiej.

Najbardziej znanym, i jednym z droższych, w naszym rejonie sklepem jest Antstore niemieckiej proweniencji. Podobnie jak nasze polskie odpowiedniki, sprzedaje różnego rodzaju mrówki oraz potrzebny sprzęt - formikaria, pożywienie, wężyki, pęsety, gniazda etc. Sklep obsługuje także j. angielski.


Zanim jednak zdecydujesz się na zakup, czy to w sklepie internetowym, czy od użytkownika wypadałoby sprawdzić opinie o sprzedawcy!

Pozdrawiam serdecznie
Zielona Mrówka

Etykiety: